Hortensja obejmuje wiele gatunków, z których głównie kilka znalazło uznanie i są obecnie jednymi z najczęstszych krzewów jakie możemy spotkać zarówno w domu jak i w ogrodzie (zależnie od gatunku). Hortensja pochodzi z terenów Azji i Ameryki a jej głównym atutem jest przepiękne kwitnienie okazałych kwiatostanów, licznie się pojawiających i mieniących się w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu, a nawet barwy niebieskiej oraz wielu odcieni tych barw, zmieniających się w okresie kwitnienia, przybierające nawet barwę zieleni. Najbardziej znaną hortensją jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla uprawiana głównie jako doniczkowa, ale dobrze radzi sobie w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski, osiągająca 1-1,5 metra wysokości. Hortensja drzewiasta (drzewkowata, krzewiasta) Hydrangea arborescens osiąga około 1,5 metra wysokości, dużych liściach, prawie sercowatych na brzegach ostroząbkowanych. Najbardziej znaną jej odmianą jest H. a. ‘Grandiflora’. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wyższa od poprzedniej, osiągająca około nawet kilka metrów wysokości. Liście duże eliptyczne. Kwiatostany stożkowe do 30 cm długości. Oprócz tych najczęściej występujących gatunków coraz częściej możemy spotkać się z formą pnącą Hydrangea petiolaris, dochodzącej nawet do 25 m wysokości, hortensja kosmata H. aspera osiągająca do 3 m wysokości z kwiatostanem w postaci baldachogrona, hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia, która ma bardzo charakterystyczne liście, które jak sama nazwa wskazuje mają kształt przypominający liść dębu, osiąga około 1,5 m i ma wiechowate kwiatostany.
Uprawa:
Hortensje wymagają stanowisk półcienistych, podłoża żyznego, próchniczego, wilgotnego o odczynie kwaśnym (pH 5,5). Zasadowe podłoże prowadzi do chlorozy objawiającej się żółknięciem liści. Wymaga intensywnego nawożenia od wiosny do lipca, nawozami bez wapnia. Rozmnażamy ją poprzez sadzonki z pędów bocznych w inspekcie. Hortensje wymagają zabiegu przycinania, które zależne jest od tego czy dana hortensja kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych.
Zastosowanie:
Zależnie od gatunku wykorzystywane jako roślina doniczkowa, na taras, balkon do ogrodu, jako krzew hodowany w gruncie w grupach, pojedynczo, na trawniku, na rabacie.
Kwitnienie:
Zależne od gatunku: H. ogrodowa- czerwiec-lipiec, h. drzewiasta- lipiec- wrzesień, h. bukietowa- sierpień-wrzesień, h. pnąca- czerwiec- lipiec, h. kosmata- sierpień- wrzesień, h. dębolistna- sierpień- wrzesień.
Zimowanie:
Zależnie od gatunku odporność na mrozy różna: wystarczająco mrozoodporne są hortensja drzewiasta, bukietowa, pnąca, dębolistna, bardziej wrażliwa na mróz jest h. ogrodowa, którą należy okryć głównie w rejonach o chłodniejszym klimacie, natomiast h. kosmat
Uwagi:
Autor opisu – Sargon.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz