Wiele osób odtwarza elementy naturalnego krajobrazu np. tworząc SKALNIAKI .
STWÓRZMY SKALNY ZAKĄTEK
Właściwe warunki : Rośliny skalne najlepiej rosną w miejscach o dobrym drenażu . W naturalnych warunkach spotyka się je w wysokogórskich rejonach jak i kamiennych pustyniach . Większość tych roślin rośnie w warunkach skrajnej suszy i nadmiar wody może doprowadzić do obumierania roślin , więc musimy zadbać o to żeby woda nie zalegała na powierzchni gleby .
Miejsce wybieramy jak najbardziej nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem , najlepiej w rogu ogrodu .
Nie wskazane jest zakładanie skalniaka pod drzewami gdyż spadające liście będą się gromadzić i rośliny mogą zacząć gnić .
Przed ułożeniem kamieni musimy rozprowadzić warstwę drenującą ze żwiru lub potłuczonych cegieł i przykrywamy ją odwróconymi kawałkami darni oraz przepuszczalną glebą .
Jakie kamienie : Wykorzystujemy kamienie różnej wielkości i nie mieszajmy dwóch rodzajów skał .
Naturalny efekt : Starajmy się układać kamienie tak aby imitowały naturalne warunki , najlepiej największe bloki u podstawy skalniaka . Zachowajmy najlepsze kawałki na najbardziej widoczne miejsca , i
nie kładziemy kamieni zbyt naturalnie lecz w warstwach , żeby imitowały naturalne murki . Zacznijmy u podnóża zbocza i przesuwajmy się w górę .
Zakopmy pierwsze bloki , aby sprawiały wrażenie jakby naturalnie wystawały z ziemi .
Zanim zaczniemy sadzić rośliny na naszym skalniaku dobrze jest poczekać przez zimę i pozwolić glebie i kamieniom osiąść .
Rośliny skalne : Posadźmy nisko rosnące byliny takie jak : pierwiosnek łyszczak , rozchodniki , bodziszki , rojniczek pospolity , goryczuszki , goryczki , skalnice , rozwar wielkokwiatowy , sasanka zwyczajna , goździk kropkowany .
Co jeszcze na skalniak
Dla uzyskania lepszego efektu posadźmy w nim
Krzewinki : wrzos zwyczajny , żarnowiec miotlasty , hebe .
Karłowe iglaki : jałowiec łuskowaty lub jałowiec pospolity , sosnę kosą ( kosodrzewinę ).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz