Przede wszystkim musimy zdecydować się na jakiś określony styl. Musi on być dopasowany do naszego gustu, umiejętności, czasu jaki możemy poświęcić na pielęgnację oraz ukształtowania działki. Możemy przyjąć określoną konwencję – czy ma to być ogród w stylu francuskim, angielskim, japońskim a może po prostu ogródek wiejski? To zależy czego oczekujemy od naszej zielonej oazy. Pozornie najprostszy jest w założeniu ogród wiejski, bo z założenia może panować w nim lekki nieład, a rośliny potrzebne do jego utworzenia to dobrze znane nam drzewa owocowe: wiśnie, jabłonie, czereśnie, śliwy, grusze oraz krzewy: porzeczki, maliny, agrest, aronia. Do tego warzywa, czyli tradycyjnie: marchew, pietruszka, seler, kapusta, sałata, por, buraki, ogórki, groch, fasola, rzodkiew, kalarepa, kalafior. Popularnością na polskich działkach cieszą się także bardziej wyszukane warzywa: kapusta pekińska, papryka, brokuły. Obowiązkowo w ogrodzie wiejskim musi znaleźć się miejsce na zioła: miętę, majeranek, bazylia nie są wymagające. Kto wyobraża sobie ogród bez takich przysmaków jak pomidory, truskawki lub poziomki? I tu niespodzianka – zapanowanie nad tymi wszystkimi roślinami wcale nie jest łatwe, bo każda z nich potrzebuje nieco innych warunków, siania lub sadzenia w innym czasie. Trzeba mieć sporo doświadczenia w uprawie roślin, aby wyrosły naprawdę piękne.
W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć miejsca na elementy ozdobne. Doskonale prezentują się różnokolorowe kwiaty, które nie wymagają dużych nakładów pracy: dalie, ostrożki, malwy, piwonie, astry zwane marcinkami, naparstnice, floksy, lwie paszcze, maciejki, niezapominajki, cynie, tulipany. Jeśli ktoś preferuje bardziej pokaźne kwiaty, może pokusić się o pnące róże, czarny bez, jaśminowiec. Funkcję estetyczną może także pełnić winorośl, która na jesieni obrodzi w pyszne winogrona. Owoce można nie tylko zjeść, ale również wykorzystać do zrobienia domowego wina. Także słonecznik spełnia funkcje praktyczne i estetyczne.
Do wiejskiego ogrodu pasują elementy architektoniczne w rustykalnym stylu, czyli wszelkie drewniane płotki, altany i meble ogrodowe. Bardzo dobrze komponują się wiklinowe dodatki: krzesła, stoliki, ozdoby. Wiklina jest nieco kłopotliwa, gdyż jej niska odporność na wilgoć i promienie słoneczne zmusza do przechowywania jej w zadaszonych miejscach. Gliniane dodatki nadadzą nieco uroku cepelii. Ścieżki mogą być wyłożone naturalnym kamieniem lub ryflowanym drewnem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz